Premierul francez Gabriel Attal se gândeşte la mai multe posibilităţi de a uşura viaţa părinţilor divorţaţi prin scurtarea timpului de muncă şi vrea să prezinte la sfârşitul lui martie, într-un seminar guvernamental, propuneri în acest sens, relatează La Figaro, conform News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Gabriel Attal a anunţat în ziarul economic şi financiar francez La Tribune Dimanche, că se gândeşte la mai multe piste – o reducere a numărului zilelor de muncă la patru, la patru şi jumătate sau introducerea unor săptămâni ”diferenţiate” de patru zile de muncă ale părinţilor divorţaţi, atunci când este rândul acestora să stea cu copiii.

El a experimentat, pe când era ministru al Conturilor Publice, săptămâna de muncă de patru zile, în administraţia sa, fără reducerea timpului de muncă.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

În ianuarie, în discursul de politică generală, şeful Guvernului francez le-a cerut miniştrilor ”să experimenteze săptămâna de patru zile, fără reducerea timpului de muncă”, în ”administraţiile lor centrale şi deconcentrate”.

Aceste opţiuni urmează să fie prezentate în cadrul unui semninar guvernamental consacrat muncii, prevăzut la 27 martie.