Premierul Marcel Ciolacu a anunţat că în şedinţa de Guvern de joi se discută în primă lectură deciziile ce oferă garanţia că România îndeplinește jaloanele convenite cu Comisia Europeană, pentru deblocarea întregii sume din banii către România prin Planul Național de Redresare și Reziliență.
“Prioritatea zilei sunt măsurile urgente pentru a obține banii din PNRR. După discuțiile aplicate pe fiecare minister, împreună cu domnul ministru Boloș, de săptămânile trecute, azi avem primele soluții asumate de principalii coordonatori de reforme. Discutăm, în prima lectură, deciziile ce oferă garanția că îndeplinim la virgulă jaloanele convenite cu Comisia Europeană și deblocăm întreaga sumă din banii către România”, a spus Ciolacu, la începutul ședinței de guvern de joi.
“Am început deja să merg neanunțat pe șantierele de investiții publice, mai ales la cele din PNRR, lucru pe care-l face deja întreaga echipă și de la Ministerul Fondurilor Europene – autostrăzi, școli, spitale, clădiri rezidențiale. Vreau să văd cu ochii mei realitatea, bună sau rea. Nu sun înainte nici ministrul, nici primarul, nici constructorul. Dar vă promit că voi pune o presiune uriașă pe toată lumea să finalizăm aceste investiții și să decontăm banii europeni”, a spus Ciolacu.
Vezi și:
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
Citește și: