Nu există în acest moment intenții de a lua alte măsuri fiscal-bugetare, care să afecteze direct populația, spune Nicușor Dan, întrebat fiind dacă anul viitor ne mai așteaptă creșteri de taxe.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
Acesta a fost întrebat despre perspectiva economică a României și potențiale creșteri de taxe în 2026, într-o conferință de presă de miercuri.
“Am discutat puțin ieri, va începe o discuție săptămâna viitoare sau următoarea pe bugetul din 2026, ministrul de finanțe e pregătit să vină să le spună decidenților pe unde suntem dacă nu facem nimic și ei să decidă de unde să mai tăiem. Dincolo de ce s-a anunțat – reduceri de salarii în sectorul public, taxele care au fost deja aprobate prin acte normative – nu există în acest moment intenții de alte măsuri care să afecteze direct populația. Sunt acele creșteri de taxe din 2026, care au fost anunațate deja, de exemplu mărirea taxei pe proprietate – va intra în vigoare în 2026, dar actul normativ există. Există o discuție pe HoReCa, nu cunosc stadiul ei”, a spus Nicușor Dan.

Sursa foto: Freepik / pressfoto