România a înregistrat un deficit comercial de aproape 13 miliarde de euro, în primele şapte luni

bani, finante, lei, financiar, deficit Sursa foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Deficitul balanţei comerciale (FOB/CIF) în primele şapte luni s-a adâncit la 12,864 miliarde de euro, mai mare cu 2,858 miliarde de euro decât cel înregistrat în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2020, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS), citate de Agerpres.

Astfel, în perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2021, exporturile FOB au însumat 42,511 miliarde de euro, iar importurile CIF au însumat 55,376 miliarde de euro. În primele şapte luni din acest an, exporturile au crescut cu 24,5%, iar importurile au crescut cu 25,4%, comparativ cu perioada 1 ianuarie -31 iulie 2020.

 


Sursa: www.insse.ro

 

În luna iulie 2021, exporturile FOB au însumat 6,361 miliarde de euro, iar importurile CIF au însumat 8,547 miliarde de euro, rezultând un deficit de 2,186 miliarde de euro. Faţă de luna iulie 2020, exporturile din luna iulie 2021 au crescut cu 14,6%, iar importurile au crescut cu 24,3%.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

În perioada 1 ianuarie – 31 iulie 2021, ponderi importante în structura exporturilor şi importurilor sunt deţinute de grupele de produse: maşini şi echipamente de transport (47,5% la export şi 36,4% la import) şi alte produse manufacturate ) (30,5% la export şi 30,2% la import).

 

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Sursa: www.insse.ro

 

Valoarea schimburilor intra-UE27 de bunuri în perioada 1 ianuarie -31 iulie 2021 a fost de 31,347 miliarde de euro la expedieri şi de 40,424 miliarde de euro la introduceri, reprezentând 73,7% din total exporturi şi 73,0% din total importuri.

 


Sursa: www.insse.ro

 

Valoarea schimburilor extra-UE27 de bunuri în primele şapte luni din acest an a fost de 11,164 miliarde de euro la exporturi şi de 14,952 miliarde de euro la importuri, reprezentând 26,3% din total exporturi şi 27,0% din total importuri.

INS precizează că soldul balanţei comerciale FOB/CIF se calculează pe baza valorii exportului FOB şi a importului CIF, ca diferenţă între acestea. Soldul negativ al balanţei comerciale se numeşte deficit, iar cel pozitiv se numeşte excedent.

Preţul FOB (Free on Board/Liber la bord) reprezintă preţul la frontiera ţării exportatoare, care include valoarea bunului, toate cheltuielile de transport până la punctul de îmbarcare, precum şi toate taxele pe care bunul trebuie să le suporte pentru a fi încărcat la bord. Preţul CIF (Cost, Insurance, Freight/Cost, Asigurare, Navlu) reprezintă preţul la frontiera ţării importatoare, care cuprinde atât elementele componente ale preţului FOB, cât şi costul asigurării şi transportului internaţional.