România se află printre statele printre statele membre UE cu o recoltă ridicată de cartofi, în 2023, arată datele Eurostat.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În rândul statelor membre UE, cei mai mari producători de cartofi în 2023 au fost Germania (11,6 milioane tone, 24% din totalul UE), Franţa (8,62 milioane tone, 17,9%) Ţările de Jos (6,49 milioane tone, 13,4%), Polonia (5,59 milioane tone), Belgia (4,12 milioane tone), Danemarca (2,75 milioane tone), Spania (1,95 milioane tone), Italia (1,26 milioane tone) şi România (1,085 milioane tone anul trecut, în scădere faţă de 1,345 milioane tone în 2022).

Împreună, Germania, Franţa şi Ţările de Jos au fost responsabile pentru majoritatea (55,4%) producţiei de cartofi din UE, anul trecut.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

O cantitate totală de 48,3 milioane tone de cartofi a fost recoltată anul trecut în Uniunea Europeană, în uşoară creştere comparativ cu 2022 (47,5 milioane tone).

Pe termen lung se înregistrează un declin al producţiei de cartofi în UE, nivelul producţiei din 2023 fiind mai scăzut cu 27,9 milioane tone faţă de anul 2000, echivalentul unui recul de 36,7%.