Sectorul bancar românesc a încheiat primele trei luni din 2024 cu un profit trimestrial de peste 3,7 miliarde lei, un nou record trimestrial pentru industrie, conform datelor preliminare publicate de Banca Națională a României (BNR).

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Rezultatul este cu 10% mai mare decât cifrele raportate pentru primul trimestru din 2023, când profitul sistemului bancar se ridica la circa 3,4 miliarde de lei.

Dobânzile din piață au continuat să fie mari, și la începutul acestui an, în contextul în care banca centrală nu a început încă ciclul de reducere a dobânzii de politică monetară.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Este neclar însă impactul taxei bancare asupra acestor rezultate.

Banca Transilvania, cea mai mare bancă, a raportat cele mai bune rezultate, până acum, respectiv un profit net de 913 milioane lei, în creștere cu 35% față de primul trimestru din 2023.

BCR, a doua cea mai mare bancă, a raportat un profit net de 620 milioane de lei, în creștere cu 10%.

CEC Bank încă nu a raportat datele financiare.

BRD a obținut un profit net de 326 milioane lei în primul trimestru, în scădere cu 4,61% faţă de primul trimestru din 2023.

Unicredit a obţinut din România un profit de 433 milioane de lei, în creștere.

Iar Raiffeisen Bank a obținut un profit de aproape 390 milioane de lei, în scădere cu aproape 6% faţă de anul trecut.