Soldul creditului neguvernamental a trecut de 420 de miliarde de lei în luna februarie, în creștere cu 4,2% în interval de un an. S-au majorat și depozitele

ocean credit Sursa foto: Ocean Credit

Soldul creditului neguvernamental a trecut de 420 de miliarde de lei în luna februarie, înregistrând o creștere de 4,2%, în termeni reali, față de aceeași perioadă a anului trecut, arată datele Băncii Naționale a României. Depozitele rezidenților clienți neguvernamentali s-au majorat cu 2,6%.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Soldul creditului neguvernamental acordat de instituțiile de credit a crescut în luna februarie 2025 cu 0,4 la sută față de ianuarie 2025 (-0,5% în termeni reali), până la nivelul de 420,249 de miliarde de lei. Creditul în lei, cu o pondere de 69,9% în volumul total al creditului neguvernamental, s-a majorat cu 0,4 la sută, iar creditul în valută exprimat în lei, cu o pondere de 30,1 la sută în totalul creditului neguvernamental, a crescut cu 0,3 la sută (evoluție similară în cazul exprimării indicatorului în euro).

Comparativ cu aceeași perioadă a anului 2024, creditul neguvernamental a înregistrat o creștere de 9,4 la sută (4,2 la sută în termeni reali), pe seama majorării cu 11,3 la sută a componentei în lei (6,0 la sută în termeni reali) și cu 5,3 la sută a componentei în valută exprimată în lei (5,2 la sută în cazul exprimării indicatorului în euro).

Analize Economedia

Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar

Soldul creditului guvernamental acordat de instituțiile de credit a înregistrat o scădere în luna februarie 2025 de 0,2 la sută față de luna ianuarie 2025, până la 246 976,7 milioane lei. În raport cu februarie 2024, acesta s-a majorat cu 12,6 la sută (7,3 la sută în termeni reali).

Depozitele rezidenților clienți neguvernamentali au crescut în luna februarie 2025 cu 0,3 la sută față de luna anterioară, până la nivelul de 626 552,4 milioane lei, iar față de aceeași perioadă a anului anterior s-au majorat cu 7,8 la sută (2,6 la sută în termeni reali).

Depozitele în lei ale rezidenților, cu o pondere de 70,0 la sută în totalul depozitelor clienților neguvernamentali, au crescut cu 0,4 la sută față de luna ianuarie 2025, până la 438 592,6 milioane lei. Comparativ cu luna februarie 2024, acestea s-au majorat cu 7,8 la sută (2,6 la sută în termeni reali).