Guvernul olandez a constituit un provizion de 5,7 milioane de euro pentru plata unei eventuale despăgubiri după furtul artefactelor dacice expuse la Muzeul Drents din Assen, a anunţat Ministerul olandez al Culturii, potrivit AFP, citată de Agerpres..

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Provizionul a fost constituit în baza regimului de asigurări care prevede că statul olandez garantează parţial expoziţiile muzeelor ce prezintă exponate de valoare, a explicat un purtător de cuvânt al acelui minister.

Acest sistem de co-asigurare este menit să stimuleze muzeele să organizeze expoziţii cu opere de artă sau piese de tezaur de mare valoare, ştiind că statul olandez va fi nevoit să contribuie financiar la despăgubiri în caz de furt sau deteriorare a exponatelor.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

În noaptea de 24 spre 25 ianuarie, din Muzeul Drents, care găzduia expoziţia “Dacia, imperiu de aur şi argint”, au fost sustrase coiful de la Coţofeneşti şi trei brăţări de aur, ce fuseseră împrumutate de la un muzeu din România. Hoţii au pătruns în incinta expoziţiei după ce au detonat o intrare cu ajutorul unei bombe artizanale.

Pentru această expoziţie statul olandez le garantase asiguratorilor că va plăti despăgubiri de 5,7 milioane de euro în caz de furt. În urma aplicării “procedurii de asigurare, este probabil ca ministerul să plătească în conformitate cu regimul de despăgubire”, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului olandez al Culturii.

Doi suspecţi au fost prezentaţi luna aceasta în faţa unui tribunal olandez, dar artefactele încă nu au fost găsite. Parchetul olandez şi-a exprimat speranţa că acestea nu au fost topite, în timp ce poliţia olandeză oferă o recompensă de 100.000 de euro pentru orice informaţie care ar putea ajuta la găsirea lor.