Surse: Guvernul ia în calcul să renunțe la compensarea prețului la pompă al carburanților după ce prețurile au scăzut semnificativ

benzinarie Sursa foto Pixabay (1)

Guvernul Ciucă discută în acest zile o eventuală decizie legată de încetarea actualului mecanism prin care compensează prețul la pompă al carburanților, au declarat pentru G4Media surse guvernamentale.

Decizia a ajuns pe masa guvernului după ce prețurile la motorină și benzină au scăzut semnificativ, ajungând chiar la nivelul de dinaintea invaziei ruse în Ucraina.

Compensarea prețului la carburanți a fost anunțată de guvern în luna iunie, pe fondul creșterii rapide a prețurilor.

Analize Economedia

criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic

Premierul Nicolae Ciucă a anunțat că guvernul a decis să compenseze câte 25 de bani din prețul fiecărui litru de combustibil de carburant la pompă, alți 25 de bani fiind compensați de benzinari – sumă ce li se deducea din taxele și impozitele datorate bugetului de stat.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Măsura, care inițial trebuia să fie în vigoare trei luni, s-a prelungit până în decembrie.

O analiză Economedia.ro de marți, 20 decembrie, arată că benzina și motorina standard s-a ieftinit la Petrom din nou, marți dimineață, cu 10 bani pe litru. Seria ieftinirilor fără precedent ale carburanților a început la jumătatea lunii noiembrie. De atunci, prețul benzinei standard a scăzut cu circa 1,20 lei pe litru, iar cel al motorinei standard, cu aproximativ 1,30 lei pe litru.

Un litru de benzină standard costă la stațiile din București între 6 și 6,06 lei, conform Monitorul Prețurilor și peco-online.

Litrul de motorină standard costă între 7,16 și 7,19 lei. Este vorba de prețurile de la pompă, valabile după aplicarea compensării de 50 de bani