Creșterea economică a României a încetinit la 2%, în 2023, de la 4,1% în 2022 și 5,7% în 2021, arată datele publicate miercuri de Institutul Național de Statistică (INS).

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Produsul intern brut în trimestrul IV 2023 a fost, în termeni reali, mai mic cu 0,4%1 comparativ cu trimestrul III 2023, arată INS.

În trimestrul IV 2023, faţă de acelaşi trimestru din anul 2022, Produsul intern brut a înregistrat o creştere cu 2,9% pe seria brută şi cu 1,0% pe seria ajustată sezonier.

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania

UPDATE Economiștii marilor bănci s-au arătat surprinși de contracția economiei din ultimul trimestru din 2023.

„În mod surprinzător, economia s-a contractat în 4T23 cu 0,4% t/t față de +0,7% t/t mediana sondajului Bloomberg și +1,2% t/t apelul nostru, venind în contradicție cu datele de înaltă frecvență, atât hard, cât și soft. Acest lucru are un impact important asupra perspectivelor de creștere a PIB-ului din 2024, din cauza efectului negativ de reportare. Prin urmare, ne așteptăm ca aceasta să fie revizuită în sus, în teritoriu pozitiv”, arată analiștii Erste/BCR.

„PIB-ul României a crescut cu 2,9% în trimestrul al patrulea al anului trecut față de aceeași perioadă din 2022, deși s-a contractat cu 0,4% față de trimestrul anterior. Cifrele au depășit estimările de consens pentru creșterea anuală și probabil că îi lasă pe mulți cu semne de întrebare cu privire la datele trimestriale. Ne menținem estimarea de creștere a PIB-ului de 2,8% pentru 2024”, arată și ING Bank.

Economiștii băncii spun: „Rămânem oarecum nedumeriți de datele trimestriale ajustate sezonier, care indică o contracție de 0,4% a economiei, și credem că este posibil ca cifra să fie revizuită în sus la viitoarele tipărituri. În acest sens, continuăm să punem mai mult accent pe seria brută, având în vedere neconcordanțele cunoscute între seria brută și cea ajustată sezonier”.