Ministrul Finanţelor Publice, Marcel Boloş, afirmă că fiecare conducător de instituţie trebuie să eficientizeze cheltuielile şi munca angajaţilor. El crede că unele situaţii sunt ”ridicole” când vine vorba de numărul angajaţilor de la stat şi a dat exemplul liderului liberal Ilie Bolojan, preşedinte al Consiliului Judeţean Bihor, care a redus numărul angajaţilor ”fără să aibă o prevedere legală expresă pe această temă”, relatează News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Marcel Boloş a fost întrebat, vineri seară, la Digi 24, dacă sunt prea mulţi funcţionari publici şi a afirmat: ”De multe ori este vizibil din ceea ce daţi şi dumneavoastră în la la tv, anumite situaţii care sunt ridicole în ceea ce priveşte tot felul de activităţi desfăşurate de funcţionari publici. Şi aici fiecare conducător de instituţie publică, chiar în lipsa unor reglementări legale foarte stricte, poate să facă performanţă. Uitaţi-vă, nu vreau să-l ridic în slăvi pe domnul Bolojan, dar dumnealui, fără să aibă o prevedere legală expresă pe această temă, dumnealui a redus de la 189 de angajaţi din Consiliul Judeţean Bihor, astăzi nu ştiu dacă mai sunt 85”.

Ministrul Finanţelor crede că ”omul sfinţeşte locul”.

”Eu spun că fiecare conducător de instituţie trebuie să îşi facă propria evaluare la resursele pe care le gestionează (…) Trebuie să existe astfel de situaţii şi la nivel central, în care conducătorul de instituţie decide eficientizarea activităţii. Almiteri tot timpul să stai ca statul să spună du-te în stânga, fără lucrul X, fă lucrul Z, nu, nu cred că merge”, a mai declarat Boloş.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant