E.ON Energie România a devenit producător de energie verde în urma finalizării construcţiei unei centrale fotovoltaice pentru fabrica Webasto din Arad, în baza unui contract de achiziţie de energie pe termen lung.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Conform unui comunicat al companiei, prin intermediul acestui proiect, în valoare de un milion de euro, dezvoltat, implementat, finanţat şi operat de către E.ON Energie România, toată cantitatea de energie regenerabilă produsă, de circa 1.530,51 MWh pe an, va fi vândută pe termen lung, timp de 15 ani, companiei Webasto, la preţ fix cu indexare anuală, transmite Agerpres.

“Dorim să ne dezvoltăm tot mai mult pe zona de contracte de tip Power Purchase Agreement (PPA), iar parteneriatul cu Webasto este un prim pas în această direcţie. Prin acest parteneriat şi cele ce vor urma curând ducem mai departe angajamentul de a-i sprijini pe partenerii noştri în demersul lor de a deveni mai sustenabili, utilizând mai multă energie verde, şi de a aduce plusvaloare business-ului lor prin diminuarea expunerii la volatilitatea preţurilor din piaţa de energie electrică”, a declarat Claudia Griech, directorul general al E.ON Energie România, citată în comunicat.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

La rândul său, Koehler Philipp, directorul Webasto România, a subliniat că acest concept PPA este perfect aliniat cu obiectivele de sustenabilitate ale Webasto România, angajamentul pentru un preţ fix al energiei verzi pe o perioadă îndelungată oferind “o bază solidă pentru planificare”.

Proiectul a constat în construirea unui sistem fotovoltaic format din 3.360 module de 460 W în perimetrul unităţii deţinute de Webasto în comuna Zimandu Nou, judeţul Arad, puterea centralei fiind de 1.545,60 kWp. Centrala fotovoltaică aduce mai multe beneficii pentru Webasto România, care îşi va acoperi 23% din necesarul anual de energie electrică, reducând anual emisiile de CO2 cu circa 467,74 de tone.

Pe segmentul non-rezidenţial, portofoliul de proiecte de generare fotovoltaică al E.ON Energie România cuprinde în prezent peste 392 de proiecte finalizate, în valoare totală de 74 de milioane de euro. Producţia totală de energie fotovoltaică este de peste 104 GWh/an, iar emisiile de CO2 sunt reduse cu aproximativ 23.000 de tone în fiecare an.

E.ON Energie România, membră a Grupului german E.ON, este furnizor integrat de gaze naturale, electricitate şi soluţii energetice, având un portofoliu variat format din circa 3,5 milioane de clienţi, atât rezidenţiali, cât şi companii şi municipalităţi.

Grupul E.ON este unul dintre liderii pieţei de energie, având în România o prezenţă consolidată de-a lungul a 20 de ani. De la intrarea pe piaţa din România, E.ON a investit circa 2,4 miliarde de euro, în principal în modernizarea reţelelor. Totodată, valoarea contribuţiilor virate la bugetul de stat şi bugetele locale se ridică la 3,8 miliarde de euro.

Webasto este unul dintre cei mai mari 100 de furnizori ai sectorului auto la nivel mondial. În ceea ce priveşte dezvoltarea, producţia şi vânzările, compania se concentrează pe două direcţii principale: sistemele de acoperiş şi electrificarea vehiculelor.

Gama de produse include acoperişuri fixe şi rabatabile, sisteme de încălzire electrice de înaltă tensiune şi baterii, precum şi soluţii de management termic. Printre clienţii Webasto se numără producători de autoturisme, vehicule comerciale şi ambarcaţiuni, precum şi dealeri şi clienţi finali. La fabrica sa din Arad, România, fondată în 2008, Webasto produce sisteme de acoperiş pentru diferiţi clienţi europeni, pe mai multe linii de producţie ultramoderne.