Premierul Marcel Ciolacu le-a cerut miniştrilor de resort să pregătească actele normative pentru acordarea sprijinului de 800 de lei pensionarilor cu venituri mici, după cum a anunțat la începutul ședinței de guvern de joi.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

“Ieri am decis în coaliție acordarea unui sprijin financiar de 800 de lei, în două tranșe, pentru pensionarii cu venituri reduse. Cer tuturor miniștrilor cu atribuții să înceapă să redacteze cadrul legal ca să adoptăm repede această măsură, iar primii bani să ajungă la cei care au nevoie înaintea Paștelui”, a spus Ciolacu.

Potrivit unei decizii adoptate de coaliție, guvernul va acorda în 2025 un sprijin financiar de 800 de lei, în două tranșe egale, pentru pensionarii cu venituri mici. Prima tranșă va fi în aprilie, iar a doua la sfârșitul anului.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

De acest sprijin financiar vor beneficia aproximativ 2.5 milioane de pensionari, care au pensii de până la 2.574 de lei (echivalentul salariului minim net pe economie), au declarat pentru G4Media surse din PSD.

Anvelopa financiară pentru acest sprijin financiar este de aproximativ 2 miliarde de lei, bani care se regăsesc în bugetul de stat din acest an.