Meta, compania-mamă a Facebook şi Instagram, a fost obligată miercuri să plătească daune în valoare de 174,5 milioane de dolari către Voxer, o aplicaţie care îl acuză pe gigantul tehnologic că şi-a încălcat brevetele, scrie agenția AFP, citată de News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Un juriu din Texas a stabilit că Meta a copiat brevetele de mesagerie walkie-talkie în funcţiile sale de streaming live pe Facebook Live şi Instagram Live.

Procesul a fost deschis la Austin săptămâna trecută.

Meta intenţionează să facă recurs, a declarat un purtător de cuvânt pentru AFP. “Credem că dovezile prezentate la proces arată că Meta nu a încălcat brevetele Voxer”, a spus el.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

Voxer a lansat procese în 2020, susţinând că grupul californian şi-a folosit tehnologia patentată după eşecul unei încercări de colaborare între cele două companii în 2012.

Aplicaţia mobilă permite “transmiterea comunicaţiilor audio şi video imediat”, potrivit reclamaţiei, chiar şi în condiţii precare de reţea şi chiar dacă destinatarul nu este disponibil.

Voxer spune că a fost contactat de Facebook la scurt timp după lansarea serviciului său în 2011, ceea ce a fost un “succes imediat”.

Start-up-ul ar fi furnizat apoi detaliile tehnologiilor sale reţelei de socializare, dar “întâlnirile nu au dus la un acord”, detaliază avocaţii săi.

“Facebook l-a identificat pe Voxer drept un concurent, chiar dacă nu avea instrumente video sau audio live în acel moment”, se arată în plângere.

“Facebook a revocat accesul lui Voxer la elemente cheie ale platformei şi a lansat Facebook Live în 2015 şi apoi Instagram Live în 2016. Ambele produse includ tehnologii Voxer şi îi încalcă brevetele”, se arată în plângere.