Trei milioane de barili pe zi de petrol și produse rusești ar putea să dispară de pe piață începând din aprilie, în urma invaziei Ucrainei, a anunțat miercuri Agenția Internațională pentru Energie (IEA), transmite Reuters.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Creșterea prețurilor mărfurilor și sancțiunile impuse Rusiei „se preconizează că vor slăbi considerabil creșterea economică globală” și vor avea un impact asupra inflației, a spus IEA, oferind o imagine sumbră a ofertei insuficiente și a incertitudinii pentru piața petrolului.

„Observăm o reducere a exporturilor totale (rusești) de 2,5 milioane barili pe zi, dintre care țițeiul reprezintă 1,5 milioane barili pe zi și produse cu 1 milion de barili pe zi”, a spus IEA în raportul său lunar privind petrolul.

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania

În plus, a proiectat o cerere internă mai scăzută a Rusiei pentru produse petroliere. „Aceste pierderi s-ar putea adânci în cazul în care interdicțiile sau cenzura publică ar accelera”, a spus IEA.

Rusia exportă zilnic între 7 și 8 milioane de barili de țiței și produse. AIE și-a redus prognoza pentru cererea mondială de petrol pentru al doilea până la al patrulea trimestru din 2022 cu 1,3 milioane de barili pe zi. Pentru întregul an, și-a redus prognoza de creștere cu 950.000 de barili pe zi la 2,1 milioane de barili pe zi pentru o medie de 99,7 milioane de barili pe zi. Asta ar însemna un al treilea an de cerere sub nivelurile de dinainte de pandemie, pe care agenția le văzuse redresându-se anterior în 2022.