ANALIZĂ. Ce companii din IT oferă salarii de mii de euro pentru angajații români: IT-iști pot câștiga și peste 2.000 euro pe lună

calculator IT tech

ING Hubs, DB Global Technology și Cognizant Solutions sunt companiile din IT care oferă printre cele mai mari salarii medii nete pe lună, arată calculele Economedia realizate pe baza datelor de la Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC).

Liderul este ING Hubs ,hub-ul de dezvoltare software al grupului ING, care are 1.089 de angajați. Compania a înregistrat în 2021 o cifră de afaceri de peste 432 milioane și un profit net de 24 milioane lei. Salariul mediu net plătit în 2021 pe lună ajungea la 12.843 lei (2.636 euro). (Salariul mediu net a fost calculat după formula: cheltuieli totale de personal/ număr de angajaţi/ 1,7 (diferenţa brut/ net)/ 12 luni).

Pe locul doi se află Global Technology, centrul de tehnologie al Deutsche Bank de la Bucureşti, care avea în 2021 un număr de 855 de angajați și oferea un salariu mediu net de 11.709 lei pe lună (2.403 euro). Compania a înregistrat o cifră de afaceri de 374 milioane lei și un profit net de 27 milioane lei anul trecut.

Următoarea companie în top se regăsește Cognizant Solutions, o companie multinațională americană de consultanță și servicii de tehnologie a informației. Cognizant Solution avea 2.294 de angajați în România în 2021, iar salariul mediu net pe lună era de 10.206 lei (2.095 euro).

În continuare se numără Deloitte Technologie, centrul de Servicii Regionale în România al companiei de consultanță financiară Deloitte. Filiala avea în urmă cu un an 1.031 angajați, iar salariul mediu net pe lună era de 10.119 lei (2.077 euro).

Deși IBM România a avut în 2021 cea mai mare cifră de afaceri (peste 984 milioane lei), se află pe locul 5 în clasamentul ONRC. IBM este o corporație americană producătoare de tehnologie avansată, cu sediul la Armonk, New York. IBM România, subsidiara locală a companiei americane cu acelaşi nume a raportat în 2020 o cifră de afaceri de peste 952 milioane lei și avea un număr de 3.291. Salariul mediu net pe lună în 2021 a fost de 9.996 lei (2.052 euro).

Compania IT din clasamentul ONRC, care oferă cele mai mici salarii medii este Stefanini România, subsidiara din România a companiei braziliene Stefanini, printre cei mai importanți furnizori globali de soluții de tehnologie pentru segmentul business, care oferea în 2021 un salariu mediu net de 6.147 lei/lună (1.262 euro).

Companiile din IT care oferă cele mai mari salarii medii nete

Firmă

Cifră de afaceri 2021 (lei)

Nr. mediu salariați 2021

Profit net 2021 (lei)

Pierdere netă 2021 (lei)

Cheltuieli cu personalul 2021 (lei)

Salariu mediu/lună (lei)

ING HUBS B.V. AMSTERDAM – SUCURSALA BUCUREȘTI432.352.5411.08924.924.7150285.319.40212.843
DB GLOBAL TECHNOLOGY SRL374.701.90785527.989.7820204.225.65611.709
COGNIZANT TECHNOLOGY SOLUTIONS ROMANIA S.R.L.583.271.1312.29445.590.7010477.609.50310.206
DELOITTE TEHNOLOGIE SRL298.493.9721.03116.870.9050212.835.81410.119
IBM ROMANIA SRL984.021.4783.11981.502.5830636.034.7459.996
ENDAVA ROMANIA SRL941.597.4713.571106.606.7800705.970.5579.691
S & T ROMANIA SRL302.532.8371956.230.427036.916.4889.280
ORACLE GLOBAL SERVICES ROMANIA S.R.L.479.843.8322.13710.136.1570394.523.4429.050
NET BRINEL SA324.901.95412410.345.407022.821.2529.022
ORACLE ROMANIA SRL693.555.4562.2396.471.8350404.310.3168.852
LUXOFT PROFESSIONAL ROMANIA SRL439.311.4991.89637.828.6980340.942.0418.815
PENTALOG ROMANIA SRL206.818.65265815.005.6480116.390.4028.671
ERICSSON TELECOMMUNICATIONS ROMANIA SRL857.388.0582.71921.666.2420470.058.9598.474
NTT DATA ROMANIA S.A.425.899.7681.106543.1500188.083.3578.336
FORTECH SRL239.006.2595534.549.32907.469.2386.657
AMAZON DEVELOPMENT CENTER (ROMANIA) SRL555.296.1643.21619.857.8580432.157.8446.587
UBISOFT SRL343.417.1031.99724.786.6560256.230.3766.290
STEFANINI ROMANIA SRL242.295.1541.25211.204.6180156.997.7096.147

Sursă: Oficiul Național al Registrului Comerțului

Cât câștigă un programator din România comparativ cu vecinii și unde sunt cele mai mari salarii din sector

Veniturile programatorilor din România sunt cu 25% mai mari comparativ cu țările Europei de Est, iar țara noastră este pe locul 16 în ceea ce privește nivelul salariilor ajustat cu nivelul de trai, arată Harta salariilor IT din Europa, realizată de Codecool.

Sectorul IT continuă și în 2022 să fie un important motor de dezvoltare, oferind cele mai bine plătite posturi din piața muncii. Dacă țările vestice dețin încă avansul când vine vorba de suma încasată de programatori, costul de trai din fiecare țară influențează direct valoarea salariului și schimbă topul țărilor.

În plus, România ocupă locul 16 în topul salariilor ajustate pentru programatorii junior.

În România, un programator junior, fără experiență, câștigă un salariu net anual estimat la 11.300 euro, plasând țara noastră pe locul 25 în topul salariilor. Ne menținem, și în 2022, în fața unor țări precum Polonia, Ungaria, Bulgaria, Lituania, în ceea ce privește salariile programatorilor junior dar și cei cu experiență profesională.

Studiul și-a propus să identifice salariile anuale ale programatorilor de nivel junior, middle și senior din 29 de țări din Europa și să le raporteze la indicele de nivel de trai pentru anul 2022 din fiecare țară, urmărind dinamica clasamentului.

Pornind de la salariul net anual, a fost calculată valoarea salariul ajustat, aplicând indicatorul cost of living, specific fiecărei țări. Acest indice permite obținerea unei imagini mai clare asupra salariilor, luând în calcul costurile vieții de zi cu zi, prețurile alimentelor, utilităților și serviciilor din fiecare țară analizată.

În context european, salariile din România rămân și în acest an sub nivelul celor din țările dezvoltate, dar costurile reduse de trai din țara noastră dau salariilor o putere mai mare de cumpărare.

În ceea ce privește salariile ajustate la nivelul de trai din țările analizate, România urcă câteva poziții, ajungând să ocupe locul 16, surclasând veniturile din țări ca Irlanda, Cehia, Grecia.

Salarii ajustate din România, cu 25% mai mari decât în Polonia, dar la jumătate față de cele din Belgia

Diferențele dintre salariile din țările dezvoltate, din zona de vest, și cele din Europa Centrală și de Est sunt în continuare semnificative, dar puse în contextul nivelului de trai, țările cu un index mai mic ajung să ofere o putere mai mare de cumpărare. Pe scurt, poți să faci mai multe achiziții din salariul câștigat.

Raportate la țările dezvoltate din Europa, cum este Belgia, salariile ajustate ale programatorilor juniori din țara noastră sunt de două ori mai mici, dar România își menține totuși avansul față de țările din regiune.

Studiul arată că salariul unui programator începător din România este mai mare cu 25% decât cel al unui programator din Polonia sau Croația, și cu peste 15% mai mare decât salariile din Bulgaria și Grecia.

Elveția și Marea Britanie, cele mai mari salarii IT din Europa

Cele mai mari salarii din industria IT din Europa se înregistrează în Elveția, Marea Britanie și Belgia. În cazul Elveției, salariul unui programator junior poate începe de la 62.000 euro pe an, un programator cu experiență medie câștigă 119.000 euro anual, iar un senior cu peste 5 ani experiență poate avea un salariu de195.000 euro pe an.

Foto: Pexels

Comentarii

  1. “IT-iști pot câștiga și până la peste 2.000 euro pe lună”
    Sa fim seriosi.
    2.000 de euro e salariul de pornire pentru un IT-ist, in Romania.
    Plus beneficii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *