Autostrada Transilvania A3. CNIR dă undă verde pentru începerea lucrărilor pe lotul Chiribiș – Biharia

sector Autostrada Transilvania / Chiribiș - Biharia sursa foto: captura video

Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) a emis miercuri ordinul de începere pentru contractul lotului Chiribiș – Biharia al Autostrăzii Transilvania A3 și a stabilit ca dată de începere 20 mai, termen de la care se calculează durata contractuală de 24 de luni.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Ordinul de începere a contractului pentru lotul Chiribiș – Biharia pe Autostrada Transilvania (A3) a fost emis începând cu data mai 2025, practic la peste un an de la semnarea contractului cu Precon (Selina), companie controlată de Beniamin Rus, patronul Selina/Trameco.

„Am emis, astăzi, ordinul pentru începerea proiectării acestui lot de autostradă din Transilvania având convingerea că, împreună cu antreprenorul reușim să demarăm lucrările, pe anumite tronsoane, încă din această toamnă. Am decis o primă deplasare în teren, pentru verificarea traseului și a materialelor pe care le vom preda constructorului în perioada imediat următoare. Este un proiect foarte important nu doar pentru infrastructura din județul Bihor, ci pentru întreaga rețea națională, un lot care ne aduce mai aproape și ne conectează cu autostrăzile Uniunii Europene”, a declarat directorul general al CNIR, Gabriel Budescu.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Lotul Chiribiș – Biharia, cu o lungime de 28,5 kilometri, se desfășoară în județul Bihor și include 18 lucrări de artă. Pentru acest lot din județul Bihor, Asocierea Precon Transilvania – Citadina 98 are un termen de realizare de 24 de luni, din care 6 luni etapa de proiectare și 18 luni pentru execuție. Contractul are o valoare de 785 milioane lei, iar finanțarea este asigurată din fonduri europene, Programul Transport 2021-2027.

„Pe traseul acestei secțiuni de autostradă cu o lungime de 28,55 km vor fi construite inclusiv 7 poduri și 11 pasaje. Contractele anterioare pentru construcția acestei secțiuni de autostradă au fost reziliate de mai multe ori pâna acum, din cauza incapacității constructorilor de a finaliza lucrările”, spunea șeful CNAIR Cristian Pistol, în aprilie 2024.

La vest, lotul Chiribiș – Biharia se continuă cu cei 5,5 km dați în trafic în 2020 între Biharia și Borș II, iar la Est, spre Cluj, Constructorul Erbașu, ar trebui să termine în vara anului viitor lotul Suplacu de Barcău – Chiribiș.

Harta A3 Transilvania Suplacu de Barcău – Chiribiș – Biharia:

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.