Compania Națională de Investiții Rutiere a lansat, miercuri 30 octombrie, licitația pentru proiectarea și execuția lotului 2A Ditrău-Grințieș (38 km), cel mai lung lot al Autostrăzii ,,Unirii”- A8, ofertele la contractul de aproximativ 6,4 miliarde lei urmând să fie depuse în SEAP până la data de 19 decembrie 2024.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Durata de proiectare și execuție a lotului cu o lungime de 38 kilometri, care se desfășoară în județele Harghita și Neamț este de 54 de luni (14 luni proiectare și 40 luni pentru execuție), precizează CNIR.

Este un proiect de o complexitate tehnică ridicată pentru că include lucrări majore de artă (poduri, pasaje, viaducte, tuneluri) și volume considerabile de lucrări de excavare și consolidări. Lungimea totală a tunelurilor și a viaductelor (21 km) reprezintă 57 % din lungimea întregului lot :
• 19 tuneluri
• 63 de poduri și viaducte

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Pe traseul lotului 2A este prevăzut un nod rutier la Ditrău (conexiune cu DN 12 în jud. Harghita), iar la Est, în județul Neamț, conexiune cu Lotul 2 B Grințieș -Pipirig, o descărcare provizorie pentru a asigura funcționarea independentă a acestui lot. Finanțarea lucrărilor este asigurată din fonduri europene nerambursabile, prin Programul Transport 2021-2027 și de la Bugetul de Stat.

Secțiunea de munte Sărățeni-Pipirig de pe Autostrada ,,Unirii “-A 8 are o lungime de 116 kilometri și include patru loturi :

1.Lotul 1C Sărățeni-Joseni (32,4 km)
Termen pentru depunere ofertelor în SEAP : 16.12. 2024
2. Lotul 1D Joseni-Ditrău (14,4 km)
Termen pentru depunerea ofertelor în SEAP : 25.11.2024
3.Lotul 2A Ditrău-Grințieș (37,9 km)
Termen pentru depunerea ofertelor în SEAP : 19.12.2024
4.Lotul 2B Grințieș-Pipirig (31,5 km)

Documentația urmează a fi transmisă, spre validare, către Agenția Națională pentru Achiziții Publice (ANAP) vineri, 1.11.2024.