BVB a deschis în scădere pe aproape toţi indicii şedinţa de joi

BVB Bursa de Valori București

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a deschis în scădere pe aproape toţi indicii şedinţa de joi, iar rulajul se cifra la 4,756 milioane de lei (955.925 de euro), după 30 de minute de la debutul tranzacţiilor, conform Agerpres.

Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 20 de companii, înregistra o depreciere de 0,12%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni de la BVB, consemna o scădere tot cu 0,12%.

Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut 0,08%, în timp ce reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, s-a depreciat tot cu 0,08%.

Analize Economedia

economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
inflatie bani echilibru balanta
la veterinar
camioane UMB autostrazi
Donald Trump
Colaj bani lei Marcel Ciolacu
Bani, investitie, economii
Marcel Ciolacu, premier
Incredere

Indicele BET-FI al SIF-urilor consemna o apreciere de 0,77%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, înregistra un recul de 0,09%.

Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, era în scădere cu 0,23%.

Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Mecanica Fină (+14,74%), Sinteza (+14,71%) şi Romcab (+14,59%).

Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Mecanica Ceahlău (-9,73%), Chimcomplex Borzeşti (-1,83%) şi Vrancart (-1,67%).

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia: