În primele nouă luni ale anului, cifra de afaceri din industrie pe total (piaţa internă şi piaţa externă), a crescut în termeni nominali, cu 1,0%, arată datele publicate de Institutul Național de Statistică. Scăderi s-au înregistrat în industria energetică (-25,9%) și în industria bunurilor intermediare (-3,9%).

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Septembrie 2023 comparativ cu august 2023

Cifra de afaceri din industrie a crescut, în termeni nominali, în luna septembrie 2023, comparativ cu luna precedentă, pe total, cu 12,0%, datorită creșterii înregistrate în industria prelucrătoare (+12,4%) și în industria extractivă (+3,0%). Pe marile grupe industriale, creșteri au înregistrat: industria bunurilor de capital (+28,1%), industria bunurilor de folosinţă îndelungată (+19,5%), industria bunurilor intermediare (+6,9%) și industria energetică (+5,7%). Industria bunurilor de uz curent a scăzut cu 1,0%.

Septembrie 2023 comparativ cu septembrie 2022

Cifra de afaceri din industrie a scăzut, în termeni nominali, în luna septembrie 2023, faţă de luna corespunzătoare din anul precedent, pe ansamblu, cu 2,0%, ca urmare a scăderii înregistrate în industria extractivă (-13,7%) și în industria prelucrătoare (-1,5%). Pe marile grupe industriale, scăderi au înregistrat: industria energetică (-22,5%) și industria bunurilor intermediare (-7,3%). Creșteri au înregistrat: industria bunurilor de capital (+5,3%), industria bunurilor de folosinţă îndelungată (+4,1%) și industria bunurilor de uz curent (+3,6%).

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania

Perioada 1.I-30.IX.2023 comparativ cu perioada 1.I-30.IX.2022

Cifra de afaceri din industrie a crescut, în termeni nominali, în perioada 1.I-30.IX.2023, comparativ cu perioada 1.I-30.IX.2022, pe ansamblu, cu 1,0%, datorită creșterii înregistrate în industria prelucrătoare (+1,8%). Industria extractivă a scăzut cu 14,0%. Pe marile grupe industriale, creșteri ale cifrei de afaceri s-au înregistrat în sectoarele: industria bunurilor de capital (+10,5%), industria bunurilor de uz curent (+8,2%) și industria bunurilor de folosinţă îndelungată (+2,2%). Scăderi s-au înregistrat în industria energetică (-25,9%) și în industria bunurilor intermediare (-3,9%).