Ministrul Economiei, Claudiu Năsui, a declarat, vineri dimineață, că măsura 3 din schema de ajutoare de stat „nu își atinge scopul” pentru care a fost creată, multre cereri fiind pentru achiziționarea de imobile, și că a discutat cu premierul Florin Cîțu despre „soluții”, pe care le va anunța ulterior.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -
  • „Din cei 27.736 de aplicanți, avem 8.275 care au aplicat pentru imobile. Dacă ne raportăm doar la proiectele finanțate, cu bugetul actual sunt doar 3.580 de firme finanțate. Dintre acestea, 1.807 finanțează imobile.
    Practic mai mult din jumătate din proiectele eligibile sunt pe imobile. Nu acesta era scopul măsurii. Ea era menită să fie o măsură de ajutor în perioadă CoVid, și ajunge să finanțeze cumpărări de apartamente”, a scris Năsui pe Facebook.

Ministrul susține că a discutat „soluții” cu premierul Cîțu și le va anunța.

„Cu cifrele acestea însă ne dăm seama că măsura nu își atinge scopul. Am discutat cu premierul soluții. Vă voi ține la curent”, a spus Claudiu Năsui.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Ministrul Economiei susține că a reușit să crească ritmul de procesare a cererilor din măsura 2 de șapte ori și că intenționează să refacă măsura 1, „de data asta cu cei care au fost omiși prima dată”.

Cele trei măsuri de sprijin au ca scop sprijinirea antreprenorilor afectați de pandemie și au fost lansate în 2020.

Măsura 1 prevede microgranturi de câte 2.000 de euro, Măsura 2 – ajutoare pentru capital de lucru, Măsura 3 – ajutoare pentru investiții de câte 50.000-200.000 de euro pentru IMM.

Sursa foto: Pexels