Cresc dobânzile și la creditele noi, acordate după mai 2019. BNR a majorat IRCC de la 1,86% la 2,65%, pentru următoarele trei luni / ROBOR urcă la 6,44%

bani, finante, lei, financiar, deficit Sursa foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Cresc dobânzile și la creditele noi, acordate după mai 2019, care sunt calculate în funcție de Indicele de referință pentru creditele consumatorilor (IRCC). Banca Națională a României (BNR) a publicat joi noua valoare a IRCC, care va fi utilizată în calculul dobânzilor în următoarele trei luni. Valoarea IRCC este în creștere la 2,65%, față de nivelul anterior de 1,86%.

În luna mai 2019, a intrat în vigoare OUG 19/2019 care modifică modul în care este calculată rata pentru creditele în lei cu dobânda variabilă. Astfel, Ordonanţa 19 a stabilit indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), calculat trimestrial exclusiv pe baza tranzacţiilor interbancare. I

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În prezent, indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), reglementat de OUG 19/2019, este calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacţiilor interbancare din trimestrul I 2022.

Analize Economedia

criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic

Spre comparație, ROBOR la trei luni, indicele folosit pentru creditele mai vechi de mai 2019, este joi la nivelul de 6,44%, în creștere de la 6,41% miercuri. Acesta este cel mai mare nivel din 2011 şi până acum. La începutul acestui an, indicele ROBOR la 3 luni era 3,02% pe an.