Deficitul balanţei comerciale în primele opt luni ale anului a fost de 20,919 miliarde de euro, mai mare cu 2,663 miliarde de euro decât cel înregistrat în perioada 1 ianuarie – 31 august 2023, ceea ce înseamnă o creștere de 14,6% în interval de un an, arată datele publicate de Institutul Național de Statistică.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În perioada 1 ianuarie – 31 august 2024, ponderi importante în structura exporturilor şi importurilor sunt deţinute de grupele de produse: maşini şi echipamente de transport (46,8% la export şi 36,3% la import) şi alte produse manufacturate (28,9% la export şi 28,6% la import).

În acest interval, exporturile au însumat 61,139 miliarde de euro, iar importurile au ajuns la 82,059 miliarde de euro. În perioada 1 ianuarie – 31 august 2024, exporturile au scăzut cu 1,6%, iar importurile au crescut cu 2,0%, comparativ cu aceeași perioadă din 2023.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

Valoarea schimburilor intra-UE27 de bunuri în primele opt luni ale anului a fost de 44,099 miliarde de euro la expedieri şi de 59,360 miliarde euro la introduceri, reprezentând 72,1% din total exporturi şi 72,3% din total importuri. Valoarea schimburilor extra-UE27 de bunuri a fost de 17,040 miliarde de euro la exporturi şi de 22,699 miliarde de euro la importuri, reprezentând 27,9% din total exporturi şi 27,7% din total importuri.