E.ON Energie România a investit 24 de milioane de euro în digitalizarea serviciilor, în ultimii cinci ani, unde 83% din suma totală a fost dedicată dezvoltării și optimizării platformelor IT, transmite Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Îmbunătăţirea funcţionalităţilor platformei eon.ro, aplicaţiei E.ON Myline şi a sistemului de facturare a contribuit la creşterea portofoliului de clienţi cu peste 6% între anii 2020 şi 2025.

`Digitalizarea ne ajută să îmbunătăţim experienţa clienţilor, să le oferim servicii de calitate şi personalizate, prin intermediul tehnologiei, al proceselor interne automatizate care aduc 100% acurateţe a datelor – chat, programări online, încheiere de contracte, acces la factură. Anul acesta vom continua să investim pentru a le facilita clienţilor accesul la informaţiile şi soluţiile energetice de care au nevoie”, spune Claudia Griech, directorul general al E.ON Energie România.

Mai mult de 2,4 milioane de clienți rezidențiali au un cont pe E.ON Myonline, fiind un număr dublu față de anul 2020. Dintre aceștia, 50% au ales factura electronică, fiind o creștere de 1,2 față de acum cinci ani.

Analize Economedia

studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat

Un motiv al investiției în digitalizarea serviciilor este uşurinţa şi rapiditatea oferite de serviciile digitale, în privința gestionarea de către clienţi a contractelor de energie electrică șigaze naturale, locurilor de consum, consumului realizat, facturării şi plăţii.