Economia SUA are cel puțin una din trei șanse de a intra într-o recesiune în următoarele 12 luni, a declarat economistul șef pentru Moody’s Analytics, Mark Zandi, pentru CNN. Războiul din Ucraina, inflația ridicată și majorările rapide ale dobânzii amenință redresarea economică începută în urmă cu doi ani.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„Riscurile de recesiune sunt incomod de mari – și urcă”, a spus Zandi.

Înainte ca Rusia să invadeze Ucraina, economiștii sperau că prețurile energiei și inflația generală se vor atenua în această primăvară și vară. Acum, perspectivele inflației au devenit mai sumbre, prețurile la benzină, alimente, metale și alte materii prime crescând brusc.

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania

Economiștii Goldman Sachs au declarat la începutul acestei luni că șansa unei recesiuni în Statele Unite în anul următor a urcat până la 35%.

Înrăutățirea tabloului inflației ar putea forța Rezerva Federală să facă mai mult pentru a reduce inflația la niveluri sănătoase. Prețurile de consum au crescut cu 7,9% în februarie, cea mai mare creștere pe 12 luni din ultimii 40 de ani. Dar acel raport asupra inflației nu a surprins impactul invaziei Rusiei asupra Ucrainei.

Zandi a spus că este clar că războiul din Ucraina stimulează așteptările inflaționiste, o evoluție de rău augur pentru oficialii Fed care sperau să calmeze temerile legate de inflație.

Morgan Stanley, alăturându-se altor bănci de pe Wall Street, a declarat joi că se așteaptă ca Fed să majoreze ratele dobânzilor cu jumătate de punct procentual în fiecare dintre următoarele două luni. Fed nu a făcut asta în ședințe consecutive din 1994.