Producătorul auto român Dacia, parte din grupul Renault, a dezvăluit luni un nou concept de mașină electrică de oraș, mai mică și mai ieftină chiar și decât Dacia Spring.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Marca românească a lansat conceptul Dacia Hipster, viziunea sa asupra unui vehicul electric ce ar urma să coste chiar sub 15.000 de euro. Aceasta ar putea oferi o alternativă competitivă la vehiculele electrice chinezești cu preț redus.

„Hipster Concept” ar putea intra în producție dacă Uniunea Europeană va fi de acord să creeze o nouă categorie de mașini mici.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

Mașinuța, cu o formă care pare masivă, dar este de fapt mai compactă decât Dacia Spring, măsoară doar trei metri lungime, deși înghesuie patru scaune în interior.

Dacia Hipster
Sursa foto: Dacia

Hipster cântărește doar 800 kg, o reducere de 20% față de modelul Spring EV al Dacia, lung de 3,7 m. O parte din această reducere a greutății provine de la baterie – Hipster ar avea o autonomie de aproximativ 100=150 km – dar și de la reducerea amprentei mașinii pentru a diminua masa, costul materialelor și emisiile de carbon ale vehiculului.

Dacia consideră că modelul Hipster este perfect nu doar pentru orașele aglomerate, ci și pentru mediul rural, unde rutele de autobuz sunt reduse și unii pensionari trăiesc cu un buget limitat.

Este mașina secundară ideală pentru o familie sau „pentru asistentele medicale cu salarii mici care încep lucrul la ora 2 dimineața și au nevoie de o mașină”, a declarat David Durand, directorul de design al Dacia, pentru Auto Express, în cadrul unei prezentări în avanpremieră la Paris, potrivit Autoexpress UK.

Dacia Hipster
Sursa foto: Dacia

Pentru a face economii și a menține mașina la un preț cât mai mic, Dacia a simplificat și modelul Hipster: are scaune din pânză, un minim de echipamente electronice, geamuri manuale și curele pentru deschiderea ușilor în locul mânerelor. Ar putea fi disponibil într-o singură culoare, precum gri-albastru al prototipului.

Dacia Hipster nu este echipat cu funcții de siguranță „active” – cele care previn accidentele, precum asistența la menținerea benzii de circulație și monitorizarea atenției șoferului –, deoarece acestea cresc prețul. Funcțiile sale de siguranță pasivă se limitează la airbagurile pentru șofer și pasager.

Renault și Stellantis au inițiat o campanie pentru o nouă categorie de mașini mici în UE – inspirată de mașinile japoneze Kei Cars – care ar avea mai puține caracteristici obligatorii decât mașinile mari, în special în ceea ce privește siguranța.

Susținătorii acestei inițiative susțin că o mașină urbană sau suburbană poate funcționa fără multe dintre aceste caracteristici, rămânând în același timp sigură, și că aceasta este singura modalitate de a reduce semnificativ greutatea și prețul.

„Vom analiza dacă acest concept va intra în producție sau dacă va deveni un alt tip de vehicul”, a declarat Frank Marotte, directorul departamentului de vânzări și marketing, într-un interviu acordat Auto Express. „Vom studia nevoile clienților în ceea ce privește autonomia, viteza de încărcare, dimensiunea vehiculului, greutatea și caracteristicile de siguranță activă. Scopul acestui concept este de a pune întrebările fundamentale la care ofertele actuale nu oferă răspunsuri complete.”

Dacia estimează că prețul mediu al unei mașini noi a crescut cu 63% între 2001 și 2020 și că cumpărătorii europeni au nevoie de modele mai accesibile. Însă o nouă categorie de mașini mici, despre care se poartă discuții în prezent, ar veni probabil cu anumite condiții.

„Reglementările vor impune cu siguranță ca vehiculul să fie produs în Europa”, a declarat David Durand, director de design al mărcii Dacia, pentru Reuters. „De asemenea, trebuie să dezvoltăm modelul industrial corespunzător.”