Ilie Bolojan: Înainte de a creşte orice fel de taxe, să facem tot ce ţine de noi pentru a reduce cheltuielile

Ilie Bolojan Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Preşedintele interimar al PNL, Ilie Bolojan, a declarat luni că înainte de a creşte orice fel de taxe este nevoie să se facă o reducere a cheltuielilor de funcţionare ale statului, transmite Agerpres.

El a fost întrebat despre propuneri privind o impozitare mai mare pe veniturile mai mari de 5.000 de euro şi posibilitatea comasării impozitului pe venit cu CASS-ul.

„Această chestiune nu s-a discutat în coaliţie. Noi credem că înainte de a creşte orice fel de taxe, este nevoie să facem tot ce ţine de noi pentru a reduce cheltuielile de funcţionare ale statului. Dacă nu vom face acest lucru, lucrurile se vor rostogoli şi soluţia corectă este nu să creştem taxele, ci să reducem cheltuielile în aşa fel încât, cu bani mai puţini, cu oameni mai puţini, să oferim servicii mai bune şi se poate face acest lucru”, a spus preşedintele PNL, la Palatul Parlamentului, după şedinţa Biroului Politic Naţional al PNL.El a afirmat că „ţinta pe care coaliţia şi-a asumat-o prin documentele adoptate este să reducă cheltuielile de funcţionare cu 1% din PIB”.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„Avem un angajament care ţine de credibilitatea ţării noastre în faţa finanţatorilor, în faţa Comisiei Europene, ca de la deficitul cu care am încheiat anul trecut, de 8,6% din câte înţeleg de la Ministerul de Finanţe, să ajungem la 7%. Aveţi aceste date, aici nu este vorba de ce ne propunem, ci este vorba de ce realităţi avem de care nu putem să nu ţinem seama, dacă suntem nişte oameni responsabili”, a afirmat Bolojan.

Bolojan a fost chestionat şi dacă PNL nu exclude o impozitare progresivă.

„Pentru noi, prioritare sunt trei chestiuni: să ne reducem cheltuielile, să asigurăm accesarea banilor europene pentru a avea un volum de investiţii cât mai mare posibil şi, evident, să ne încasăm actualele taxe şi impozite, pe care nu le încasăm în cota corespunzătoare, nu creşterea de taxe”, a afirmat el.