Ieri, în jurul orei 18.00, importul net de energie electrică al României atingea 2.656 MW, un nivel aproape de maximul capacității rețelei noastre de transport, pe sensul de intrare în țară (3.000 MW). Aproape toată această cantitate provenea din Ungaria, pentru că s-a întâmplat ca piața din vecini să fie mai ieftină decât cea locală și să și poată să asigure cantitățile necesare la noi.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

S-a ajuns la această situație pe fondul unui vârf de consum, de aproape 8.000 de MW, și o producție de energie regenerabilă 0, nimic eolian, nimic la solar. Tot la acea oră, producția din celelalte surse era relativ mică, cu apele la 1.445 MW, urmat de nuclear, la 1.373 MW, termo pe gaz și pe cărbune la circa 1.000 MW.

Se vede astfel, încă o dată, că Sistemul Energetic Național este vulnerabil atunci când este privat de aportul regenerabilelor, dependent de importuri, mai ales când ne confruntăm cu un consum relativ mare, fie că este vorba de vreme rece, ca acum, sau foarte caldă, ca astă vară.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume