Marile companii au generat jumătate din cifra de afaceri netă a UE (date Eurostat)

multinationale, companii, angajati Sursă foto: Imtmphoto|Dreamstime.com https://www.dreamstime.com/multinational-multiethnic-corporate-business-people-meeting-multinational-multiethnic-corporate-executives-meeting-image110740962

În UE erau anul trecut 32 de milioane de întreprinderi, care aveau 160 de milioane de angajaţi, iar cifra de afaceri netă s-a ridicat la 38.000 miliarde de euro, potrivit datelor Eurostat. Majoritatea – 99% – sau 31,7 milioane erau microîntreprinderi şi întreprinderi mici, având fiecare până la 49 de angajaţi. Împreună, microîntreprinderile şi întreprinderile mici aveau aproape jumătate din toate personale angajate în întreprinderi (49%, 78,8 milioane de persoane). Cifra lor de afaceri netă generată s-a situat anul trecut la 12.200 miliarde de euro, reprezentând 32% din cifra de afaceri netă totală.

Întreprinderile mijlocii (cu 50-249 persoane angajate) reprezentau o mică pondere din numărul total al întreprinderilor (0,8%, 247.000 întreprinderi) şi aveau 15% din angajaţi (24,6 milioane de persoane). Acestea înregistrau aproximativ o cincime din cifra de afaceri netă (6.800 miliarde de euro, 18%).

Chiar dacă întreprinderile mari (cu mai mult de 249 de angajaţi) reprezentau doar 0,2% din numărul total al întreprinderilor (53.000 întreprinderi), ele angajau peste o treime din forţa de muncă (56,5 milioane de persoane, 35%) şi generau jumătate (50%) din cifra de afaceri netă (19.200 miliarde de euro).

Analize Economedia

software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
inflatie bani echilibru balanta
la veterinar
camioane UMB autostrazi
Donald Trump
Colaj bani lei Marcel Ciolacu
Bani, investitie, economii
Marcel Ciolacu, premier
Incredere
constructii, locuințe, bloc, muncitori, șantier
cristian mihai ciolacu, nepotul premierului
Emil Boc, Sorin Grindeanu
Ministerul Energiei Sursa foto Peter Szijjarto
tbb foto event
productie, fabrica
Donald Trump, Trumponomics
euro, moneda, bancnote, bani
bani, finante, lei, financiar, deficit
Mugur Isarescu, guverantorul BNR

Cea mai mare cifră de afaceri se înregistra anul trecut în industrie (13.500 miliarde de euro, 35% din cifra de afaceri netă totală). Cu doar 8% din numărul total al întreprinderilor (2,4 milioane), sectorul angaja aproximativ o cincime din forţa de muncă (33,1 milioane de persoane, 21% din umărul total de angajaţi).

Comerţul era responsabil pentru 18% din toate întreprinderile, angaja 19% din oameni (29,8 milioane) şi genera 29% (11.200 miliarde de euro) din cifra de afaceri netă totală.

Sectorul construcţiilor reprezenta 12% (3,8 milioane) din numărul total al întreprinderilor, dar numai 6% din cifra de afaceri netă totală (2.100 miliarde de euro), în acest sector fiind 13,7 milioane de angajaţi (9%).

Alte servicii, inclusiv companiile din diverse ramuri ale serviciilor – de la transporturi la depozitare, turism şi servicii alimentare, educaţie, îngrijirea sănătăţii, activităţi de asistenţă socială, arte, divertisment şi activităţi recreative, erau responsabile pentru 62% din numărul total al întreprinderilor (19,9 milioane întreprinderi), mai mult de jumătate din forţa de muncă totală (83,3 milioane, 52%) şi aproape o treime din cifra de afaceri netă (11.400 miliarde de euro, 30%).

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia: