Maia Sandu invită firmele româneşti să contribuie prin investiții la transformarea economică a Republicii Moldova

republica moldova, chisinau, uniunea europeana, UE, aderare, steag, drapel Sursa foto: Sergei GAPON / AFP

Preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a lansat, luni, o invitaţie companiilor româneşti de a investi în stânga Prutului, transmite Agerpres.

Sandu a afirmat, în cadrul Forumului Economic “Investiţii – Dezvoltare – Integrare Europeană” de la Chişinău, că Moldova va beneficia de o finanţare de 1,9 miliarde de euro pentru dezvoltarea investiţiilor, arătând că firmele din România pot beneficia de fonduri din acest program.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

“În acest an, Moldova a obţinut Planul de creştere al Uniunii Europene, un pachet ambiţios de investiţii de 1,9 miliarde de euro dedicat modernizării economiei, dezvoltării infrastructurii şi pregătirii pentru aderare. Este o oportunitate concretă şi pentru firmele europene, în special pentru cele din România, care au avantajul limbii, al proximităţii şi al unei relaţii deja consolidate. Aşadar, adresez o invitaţie deschisă pentru firmele româneşti să contribuie la transformarea Republicii Moldova, să fie parte a unei economii în creştere, care se alătură treptat pieţei europene de care este tot mai conectată”, a afirmat Sandu.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.