15,8% dintre managerii din industria prelucrătoare şi 27,1% din construcţii estimează că, în
perioada iunie-august 2025, producţia va creşte, arată datele din ancheta de conjunctură a Institutului Național de Statistică, care urmărește tendințele pe următoarele săptămâni.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
- 15,8% dintre managerii din industria prelucrătoare şi 27,1% din construcţii estimează că, în
perioada iunie-august 2025, producţia va creşte; - în sectoarele comerţ cu amănuntul şi construcţii 11,8% şi respectiv 10,5% dintre manageri
anticipează creşteri ale numărului de salariaţi; - 37,1% dintre managerii din comerţul cu amănuntul şi 45,9% din construcţii consideră că preţurile
vor creşte.
Industria prelucrătoare
Pe baza datelor din ancheta de conjunctură, managerii din industria prelucrătoare anticipează pentru următoarele trei luni relativă stabilitate a producției, reflectată printr-un sold conjunctural de + 5,4%.
În ceea ce privește numărul de salariați, se estimează relativă stabilitate, cu un sold conjunctural de -3,7%.
Prețurile produselor industriale sunt așteptate să urmeze o tendință ascendentă, indicată printr-un sold conjunctural de +28,7%.
Construcţii
În ceea ce priveşte volumul producției, în sectorul construcțiilor se anticipează înregistrarea unei dinamici pozitive în următoarele trei luni, cu un sold conjunctural de +20,1 %. Managerii prevăd relativă stabilitate a numărului de salariați (sold conjunctural +4,0 %).
Se așteapă ca prețurile lucrărilor de construcții să urmeze o traiectorie ascendentă reflectată printr-un sold conjunctural de +43,2%.
Comerţ cu amănuntul
În sectorul comerțului cu amănuntul, managerii estimează pentru următoarele trei luni o evoluție stabilă a cifrei de afaceri (sold conjunctural +0,7%). În ceea ce privește forța de muncă, angajatorii anticipează un avans moderat al numărului de salariați (sold conjunctural +9,3%).
Majorări de preţuri sunt estimate de cei mai mulţi dintre respondenţi (37,1%) și doar 1,5 % spun că prețurile vor scădea; soldul conjunctural fiind astfel de 35,6%
Servicii
Pe baza datelor estimate, volumul serviciilor (cifra de afaceri) preconizat pentru următoarele trei luni indică o tendință de relativă stabilitate, soldul conjunctural fiind de +5,3%. În sectorul serviciilor, numărul salariaților este prognozat să rămână aproape neschimbat, cu un sold conjunctural de
+2,5%. Prețurile de vânzare sau de facturare se anticipează că vor urma o traiectorie ascendentă, reflectată printr-un sold conjunctural de +22,2%
Rezultatele prezentate de INS au fost obţinute prin intermediul anchetelor statistice de
conjunctură realizate în luna iunie 2025, reflectând estimările făcute de managerii întreprinderilor cu
privire la tendinţele în evoluţia activităţii economice, numărului de salariaţi şi preţurilor.
Rezultatul final se obţine sub forma unui sold conjunctural procentual, calculat ca diferenţă între
ponderea celor care au ales varianta pozitivă (va creşte) a fenomenului şi ponderea celor care au
indicat varianta negativă (va scădea). Rezultate detaliate se regăsesc în link-urile din subsolul
tabelelor.
Soldul conjunctural indică percepția managerilor întreprinderilor asupra dinamicii unui
fenomen care NU trebuie confundată cu ritmul creșterii sau scăderii oricărui indicator statistic
produs de INS.