Primarul Capitalei Nicușor Dan, candidat la Primăria Capitalei, a declarat că atributul de procesoman care i-a fost pus este o garanție suficientă că va întări statul de drept din România.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
Nicușor Dan a fost întrebat miercuri, în cadrul Romanian Business Leaders Summit, ce garanții oferă candidatura sa pentru întărirea statului de drept din România.
„Calificativul de procesoman cred că e o garanție suficientă. Nu cred că poate să existe dezvoltare și creștere fără să avem un fundament solid. Acel fundament este justiția. Trebuien să ne uităm la marea corupție, la timpul de soluționare în instanță, la inspecția judiciară, la sistemul de promovare în cadrul sistemului de justiție. Avem oameni competenți în sistemul de justiție”, a declarat Dan.