Pieţele bursiere europene au revenit pe verde marţi, depăşind pierderile din prima parte a zilei, după ce preşedinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, a declarat pentru CNBC că procesul de dezinflaţie din zona euro este ”aproape de finalizare”, relatează CNBC, conform News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Indicele pan-european Stoxx 600 a închis şedinţa de tranzacţionare cu o creştere de 0,25%, principalele burse regionale înregistrând câştiguri. Sectorul construcţiilor a scăzut cu aproximativ 0,7%, în timp ce cel al bunurilor de uz casnic a urcat cu 1,7%.

FTSE 100 al Marii Britanii a încheiat în urcare cu 0,64%, marcând a şaptea sesiune consecutivă de creştere, cea mai lungă serie pozitivă din aprilie 2023.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Încrederea investitorilor a fost susţinută de speranţele privind un posibil progres în disputa comercială dintre SUA şi China, determinând o creştere accentuată a acţiunilor americane.

Traderii urmăresc îndeaproape noutăţile şi comentariile din cadrul reuniunilor de primăvară ale FMI şi Băncii Mondiale, desfăşurate săptămâna aceasta la Washington, unde impactul tarifelor impuse de preşedintele american Donald Trump este aşteptat să fie un subiect central.

Christine Lagarde a mai spus, într-un interviu cu Sara Eisen de la CNBC, că există ”spaţiu pentru negocieri” între Europa şi SUA în perioada de pauză de 90 de zile anunţată de Trump înainte de aplicarea completă a regimului tarifar, care ar putea impune o taxă generală de 25% asupra exporturilor din Uniunea Europeană.