Prejudiciu de aproape 4 milioane de lei în domeniul ride-sharing / Un firmă din Bucureşti a omis să declare aproape 100.000 de ore lucrate de şoferi / Aceștia nu figurau ca angajaţi ai firmei

sofer, volan mercedes Sursa foto: Pixabay

Un operator economic din Bucureşti a omis să declare aproape 100.000 de ore lucrate de şoferi care nu au figurat niciodată ca angajaţi ai societăţii respective, dar care au făcut, în perioada ianuarie 2023 – ianuarie 2024, curse pe o distanţă de peste 2.604.000 de kilometri. Prejudiciul total creat bugetului consolidat al statului se ridică la aproape patru milioane de lei, sumă pentru recuperarea căreia vor fi sesizate organele de urmărire penală, transmite News.ro.

ANAF informează că, în urma unui control antifraudă efectuat la un operator economic din Bucureşti ce desfăşoară activitate de transport alternativ de persoane prin intermediul platformelor UBER şi BOLT, inspectorii Direcţiei generale antifraudă fiscală (DGAF) au constatat că societatea verificată a omis declararea a 96.480 de ore lucrate în perioada ianuarie 2023 – ianuarie 2024 de către conducătorii auto care nu au figurat niciodată ca angajaţi ai societăţii în cauză, dar care au efectuat în acest interval curse pe o distanţă de peste 2.604.000 de kilometri.

Pentru a activa în domeniul ride-sharing şoferii trebuie să deţină licenţă de operator de transport alternativ, iar aceasta poate fi obţinută doar de o firmă sau PFA plătitor de TVA intracomunitar. Având în vedere această condiţie, societatea controlată, care nu deţinea o flotă auto proprie, a încheiat contracte de comodat pentru autoturismele deţinute de conducătorii auto, îndeplinindu-se astfel formal cerinţele legale de desfăşurare a acestei activităţi.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Potrivit sursei citate, operatorul economic bucureştean a obţinut, în perioada menţionată, venituri în valoare de peste 10,77 milioane de lei fără a declara impozitul pe veniturile microîntreprinderilor şi impozitul pe profit datorat bugetului general consolidat al statului. Aşadar, a fost calculat un prejudiciu în valoare de peste 3,82 milioane de lei, pentru recuperarea căruia vor fi sesizate organele de urmărire penală competente.

Inspectorii DGAF desfăşoară permanent acţiuni de control antifraudă în scopul prevenirii şi combaterii evaziunii fiscale în domeniul prestării serviciilor direct către populaţie, precum şi în alte domenii economice în care au fost identificate fenomene de indisciplină financiară ori slabă conformare la declarare.

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.