Preţurile producţiei industriale pe total (piaţa internă şi piaţa externă) sunt în iunie cu 48,1% mai mari decât cele înregistrate în urmă cu un an, arată datele publicate azi de Institutul Național de Statistică. Creșteri foarte mari s-au înregistrat la producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat 145,75%.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În luna iunie 2022, comparativ cu luna iunie 2021, preţurile producţiei industriale pe total (piaţa internă şi piaţa externă) au crescut cu 48,1%. Prețurile se majorează de la o lună la alta: în luna iunie 2022, preţurile producţiei industriale pe total – piaţa internă şi piaţa externă – au crescut cu 3,1% faţă de luna mai 2022.

 

Sursa: INS

 

La interval de un an, extracţia cărbunelui superior şi inferior e mai scumpă cu 111,79%, prețurile din Industria prelucrătoare au crescut 27,52%, iar la Industria alimentară majorarea față de iunie 2021 ese de 26,87%.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat sunt mai scumpe cu 145,75%.