Producătorul italian de electrocasnice De’Longhi a deschis o nouă fabrică în România, la Satu Mare/ Investiția totală va fi de 40 de milioane de euro

inaugurare fabrica DeLonghi Satu Mare (1)

Producătorul italian de electrocasnice De’Longhi, lider mondial în domeniul mașinilor automate de cafea, a inaugurat luni, 5 august 2024, cea de-a treia facilitate de producție din România, o investiție care va ajunge la finalul proiectului la 40 de milioane de euro, anunță compania printr-un comunicat de presă.

Aproximativ 300 de persoane vor fi angajate la noua fabrică până la finalul acestui an, alăturându-se celor cca. 4.000 de angajați ai De’Longhi în România, de la facilitățile de producție din Jucu (jud. Cluj) și Salonta (jud. Bihor), iar planurile de dezvoltare permit o creștere ulterioară de alte câteva sute.

„Cu această nouă fabrică, România devine cel mai mare hub de producție de mașini automate de cafea al grupului De’Longhi. Evoluția constantă a competitivității echipei române, dezvoltarea portofoliului și calitatea produselor fabricate în România vor contribui cu siguranță la consolidarea poziției de lider pentru De’Longhi în fața clienților noștri, în toate colțurile lumii”, a declarat Nicola Serafin, General Manager De’Longhi Group, în cadrul evenimentului oficial de inaugurare.

Analize Economedia

criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic

La evenimentul inaugural au participat și ambasadorul Republicii Italiene în România, Alfredo Maria Durante Mangoni, oficialități locale și reprezentanți ai mediului de afaceri.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Fabrica de la Satu Mare se întinde pe o suprafață de 52.000 mp și producția va fi dedicată integral mașinilor automate de cafea.

De’Longhi a intrat în România în 2013, prin fabrica de producție de espressoare de cafea de la Juc-Herghelie, județul Cluj, iar ulterior și-a extins activitatea pentru echipamente de mic dejun cu marca Braun în fabrica de la Salonta, județul Bihor. În România, compania a încheiat 2023 cu o cifră de afaceri de peste 2,4 miliarde de lei și un profit de aproape 115 milioane de lei. Pe lângă cele trei facilități de producție, De’Longhi a dezvoltat în România și un hub IT dedicat programelor prioritare de automatizare și digitalizare pentru întregul grup, care se întinde în 80 de țări.

Delonghi este o afacere de familie cu o istorie de peste 50 de ani, cu sediul in Treviso, Italia. De’Longhi, Braun, Ariete, Nutribullet, Kenwood și de curând La Marzocco sunt brandurile grupului.

Grupul are aproximativ 10.000 de angajați la nivel mondial, iar în 2023 a înregistrat o cifră de afaceri de peste 3 miliarde de euro, din care 59% provin din categoria aparatelor pentru cafea.