Principalul constructor de autostrăzi din România [UMB] a înregistrat creșteri pe linie la indicatorii financiari în anul 2024: cele trei firme ale omului de afaceri Dorinel Umbrărescu au avut și un profit pe măsură: 730 milioane lei, în creștere cu aproape 60% față de 2023, scrie Apix.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
Datele financiare au fost prelucrate de APIX.ro în cazul firmelor Tehnostrade, Spedition UMB și SA&PE. Acestea sunt societățile prin intermediul cărora omul de afaceri participă la licitații pentru construirea de autostrăzi: ultimele două au depășit fiecare pragul de 5 miliarde de lei, iar Tehnostrade vine din urmă cu 4,3 miliarde lei.
Cifrele arată că anul 2024 a fost cel mai bun din istorie pentru fiecare dintre cele trei firme. Față de anul 2023, au fost înregistrate următoarele creșteri (cumulate):
- 64% la cifra de afaceri: de la 8,7 miliarde la 14,3 miliarde lei
- 57% la profitul net: de la 463 milioane lei la 728 milioane lei
- 35% la angajați: de 4.828 la 6.529 de salariați
În același timp, o creștere substanțială este înregistrată la creanțe, care s-au dublat: la finalul anului 2023, grupul avea de încasat 1,4 miliarde lei iar la final de 2024 nivelul a ajuns la 2,7 miliarde lei. Imperiul lui Umbrărescu are și datorii pe măsură: peste un miliard de lei în cazul fiecărei firme. Datoriile reprezintă obligațiile la finalul anului 2024, ce decurg din evenimente trecute și prin decontarea cărora se așteaptă să rezulte ieșiri de resurse.
Cum arată datele financiare pe fiecare firmă în parte
- SA&PE: 5,02 miliarde lei – cifră de afaceri, 230 milioane lei – profit net
- Spedition UMB: 5 miliarde lei – cifră de afaceri, 82 milioane lei – profit net
- Tehnostrade: 4,4 miliarde lei – cifră de afaceri, 417 milioane lei – profit net