Retrogradarea ratingului SUA are efecte și pe piața petrolului: Preţurile au scăzut miercuri, după câştiguri puternice/ Investitorii analizează riscurile

petrol 1 Sursa foto: Pixabay

Preţurile petrolului au scăzut miercuri, după câştiguri puternice, în pofida unei scăderi istorice a stocurilor de ţiţei din SUA, în condiţiile în care investitorii au evitat riscurile în urma retrogradării ratingului de creditare al SUA de către o agenţie de rating importantă, Fitch Ratings, transmite agenția Reuters, citată de News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Stocurile de ţiţei din SUA s-au redus în ultima săptămână cu 17 milioane de barili, cea mai mare scădere a stocurilor de ţiţei din SUA, conform înregistrărilor care datează din 1982, a anunţat miercuri Administraţia pentru Informaţii în Energie (EIA).

Declinul a fost determinat de creşterea activităţilor de rafinare şi de exporturile mari de ţiţei.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

În ciuda declinului record al stocurilor, preţul petrolului din SUA s-a redus, pe fondul scăderilor de pe pieţele financiare, după ce agenţia de rating Fitch a retrogradat ratingul de credit al guvernului SUA.

Contractele futures pentru ţiţeiul WTI din SUA au scăzut cu 1,94 dolari, sau cu 2,4%, la 80,77 dolari pe baril, în timp ce contractele futures pentru ţiţeiul Brent au scăzut cu 1,77 dolari, sau cu 2,1%, până la 84,41 dolari.

Ambele contracte au crescut cu mai mult de 1 dolar la începutul sesiunii, susţinute de scăderea stocurilor din SUA, anunţată în datele de marţi ale industriei petroliere americane, care au indicat, de asemenea, o reducere mare a stocurilor din SUA.

Faptul că guvernul SUA a retras o ofertă de cumpărare a 6 milioane de barili de petrol pentru Rezerva Strategică de Petrol a determinat, de asemenea, scăderea preţurilor, au spus traderii şi analiştii.