Risc de cerc vicios între salarii și inflație în Franța și Marea Britanie (Euler Hermes)

Inflatie

Inflația ridicată și negocierile salariale din numeroase companii ar putea declanșa un cerc vicios, accentuând creșterea prețurilor, în special în Franța și Marea Britanie, potrivit unui studiu publicat de Euler Hermes și citat de Le Figaro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Creșterea prețurilor reprezintă acum un fenomen prezent la scară internațională: Franța a înregistrat în decembrie o inflație de 2,8% în ritm anual, Spania +6,5% în aceeași perioadă iar Germania +5,3%, un maxim al ultimilor 30 de ani.

Iar discuțiile dintre patronat și organizațiile sindicale sunt, uneori, tensionate. În Franța au loc negocieri salariale în special în domeniile transporturi, comerț, chimie și energie.

Analize Economedia

Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar

„În condițiile în care anticipăm un recul al inflației pe măsură ce perturbările legate de pandemie se atenuează, o continuare a creșterii prețurilor ar putea supune Marea Britanie și Franța la cel mai ridicat risc al unei bucle între salarii și inflație până la sfârșitul lui 2022 și 2023„, subliniază Euler Hermes. Un astfel de cerc vicios apare atunci când inflația generează cereri de creșteri de salarii, care se transformă în creșteri de prețuri pentru companii.

Pentru a ajunge la aceste concluzii, Euler Hermes a evaluat mai multe criterii, în special viteza și amploarea transmiterii unei creșteri de prețuri asupra costurilor fixe ale companiei precum și influența unor creșteri salariale asupra prețurilor de vânzare ale firmelor.

În ritmul actual, compania de consultanță anticipează un avans mediu al salariilor de salariilor de 2,5% în acest an în Franța și Germania, în timp ce Regatul Unit ar putea înregistra o creștere a salariilor cu 3,5%. Pentru Statele Unite se estimează un avans de 4,7%.