Românii din sudul țării cumpără benzină din Bulgaria, pot economisi 50 de lei la un plin

benzinarie Sursa foto Pixabay

Pe 1 ianuarie 2025 Bulgaria și România au intrat oficial în spațiul Schengen. Potrivit economiștilor, creșterea accizelor la combustibil este cauza creșterii prețurilor combustibililor, potrivit Rador Radio România.

Din ce în ce mai mulți șoferi din sudul României, dar și din capitala București, călătoresc în Bulgaria pentru a alimenta. Motivele principale sunt prețurile mai mici la benzină și motorină.

Cele două țări au aderat la spațiul Schengen pe 1 ianuarie: din acea zi cetățenii pot călători liber între România și Bulgaria datorită liberei circulații a oamenilor.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În România prețurile la carburanți sunt în continuă creștere: potrivit economiștilor, motivul este rezultatul deciziei repetate a guvernului de a majora accizele la combustibil. În Bulgaria benzina costă mai puțin cu un leu (moneda română) per litru, iar motorina e mai ieftină cu puțin peste un leu per litru. Cei care trec Dunărea pot economisi peste 50 de lei pentru un plin.

Sursa: EURONEWS / Rador Radio România / Traducerea: Cătălina Păunel