SanoVita a investit 250.000 de euro în panouri fotovoltaice pentru a acoperi 88% din consumul de energie anual al celor două unități din Râmnicu Vâlcea

Pe scurt

  • SanoVita a investit 250.000 euro în panouri fotovoltaice pentru a acoperi 88% din consumul de energie.
  • Proiectul reduce emisiile de CO₂ cu 141,8 tone pe an și include două sisteme de 200 kWh fiecare.
  • Compania intenționează să investească în retehnologizare și automatizări spre un viitor sustenabil.
  • Fondată în România, SanoVita produce alimente vegetale și este deținută majoritar de fondul american de investiții Highlander Partners.
Articolul integral continuă mai jos
SanoVita_panouri Sursa foto: SanoVita

Compania SanoVita, unul dintre principalii producătorii locali de produse pe bază de plante, deținut majoritar de un fond de investiții american, a investit 250.000 de euro în panouri fotovoltaice pentru a acoperi 88% din consumul de energie anual al celor două unități din Râmnicu Vâlcea, potrivit unui comunicat de presă.

Proiectul a constat în instalarea a două sisteme cu panouri fotovoltaice, fiecare cu o putere de 200 kWh. Sistemele produc 430 MWh de energie electrică și permit reducerea anuală a emisiilor de CO₂ cu 141,8 tone.

De asemenea, SanoVita intenționează să continue investițiile în retehnologizare, automatizări, creșterea capacității de producție din surse regenerabile și în modernizarea logistică ca parte a angajamentului său pentru un viitor sustenabil.

Analize Economedia

economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
inflatie bani echilibru balanta
la veterinar
camioane UMB autostrazi
Donald Trump
Colaj bani lei Marcel Ciolacu
Bani, investitie, economii
Marcel Ciolacu, premier
Incredere

SanoVita produce produse vegetale, de la cereale pentru mic dejun, rondele expandate din grâu sau orez, superalimente, tofu, paste vegetale, alimente de bază, fructe uscate și nuci.

Compania a fost fondată în România în urmă cu 30 de ani Cornel Soare, iar în prezent este deținută majoritar de fondul de investiții american Highlander Partners. CEO-ul companiei este Anca Pașca.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.