Șefa BCE, Christine Lagarde: Inflaţia se va menţine ridicată pe termen scurt în zona euro. Creşterea dobânzii cheie cu 0,5 puncte procentuale, tot mai probabilă

Christine Lagarde Sursa foto: Twitter / Lagarde

Inflaţia din zona euro va rămâne ridicată pe termen scurt, aşa că o creştere cu 0,50 de puncte procentuale a dobânzii cheie a Băncii Centrale Europene (BCE) la sfârşitul acestei luni este din ce în ce mai sigură, a declarat preşedintele BCE Christine Lagarde grupului de media spaniol Vocento, transmite Reuters, citat de News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

BCE a majorat deja dobânzile cu 3 puncte procentuale din iulie anul trecut şi, în esenţă, a promis încă o creştere de jumătate de punct procentual pe 16 martie, dar investitorii au anticipat recent o majorare şi mai mare, având în vedere datele despre inflaţie.

Lagarde a spus că creşterea semnalată este acum „foarte foarte probabilă”, dar ea a avertizat, de asemenea, că inflaţia subiacentă, care filtrează preţurile volatile ale alimentelor şi carburanţilor, ar putea rămâne incomod de ridicată, chiar dacă rata inflaţiei generale va scădea în lunile următoare.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

„Pe termen scurt, inflaţia de bază va fi ridicată”, a declarat duminică Grupo Vocento, citat de Lagarde.

Mai mulţi factori de decizie politică au avertizat recent că majorările ratelor dobânzilor BCE trebuie să continue până când inflaţia de bază se inversează şi începe să încetinească spre ţinta de 2% a BCE.

Inflaţia de bază a accelerat la un nivel record de 5,6% luna trecută, iar unii factori de decizie se tem că creşterea este determinată de creşterile salariilor în sectorul serviciilor, ceea ce face creşterea preţurilor mai durabilă şi mai dificil de întrerupt.

„Trebuie să continuăm să luăm orice măsuri sunt necesare pentru a readuce inflaţia la 2%. Şi vom face acest lucru”, a spus Lagarde. Ea a adăugat că economia zonei euro rezistă mai bine decât se temea şi producţia ar trebui să accelereze de la aproape stagnarea din ultimul trimestru al anului 2022.

Comentarii

  1. Inginerii UE ,,albesc” la foc automat euroii in investitii de fatade iar Lagarde face predictii incurajatoare pentru dolari.

Comments are closed.

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.