Lumea se confruntă cu o criză majoră a aprovizionării cu petrol, deoarece majoritatea companiilor se tem să investească în acest sector, deoarece se confruntă cu presiuni legate de energia verde, a declarat Amin Nasser, șeful grupului petrolier Aramco, pentru Reuters, adăugând că nu poate extinde capacitatea de producție mai repede decât a promis.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Amin Nasser, șeful celui mai mare producător de petrol din lume, a declarat luni că își menține obiectivul de extindere a capacității la 13 milioane de barili pe zi, de la 12 milioane în prezent, până în 2027, în ciuda apelurilor de a face acest lucru mai repede.

„Lumea funcționează cu mai puțin de 2% din capacitatea de rezervă. Înainte de COVID, industria aeronautică consuma cu 2,5 milioane de barili pe zi mai mult decât în prezent. Dacă industria aviației își va accelera ritmul, vom avea o problemă majoră”, a declarat Nasser pentru Reuters.

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania

Nasser a precizat că restricțiile COVID din China nu vor dura mult timp și, prin urmare, cererea globală de petrol își va relua creșterea. Arabia Saudită produce în prezent 10,5 milioane de bpd și va crește probabil producția la 11 milioane de barili pe zi mai târziu în acest an, când va expira un pact mai larg între OPEC și aliați precum Rusia.