Compania de transport a energiei electrice Transelectrica a scos la licitație în SICAP un contract de 72 milioane lei pentru proiectarea și execuția lucrărilor la stația de transformare de 220 kV Ostrovu Mare, de lângă hidrocentrala Porțile de Fier, care va asigura evacuarea corespunzătoare în Sistemul Energetic Național a energiei de la Porțile de Fier 2. Analiza făcută anterior de Transelectrica în zona Porțile de Fier, Halângă, Cetate, Gogoșu au arătat necesitatea schimbării soluţiei de evacuare a energiei produse în CHE Porţile de Fier II către SEN, ca urmare, această investiție a fost inclusă în planul de dezvoltare din perioada 2020-2029.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„Stația 220kV Ostrovu Mare va fi amplasată în judetul Mehedinti, lângă stația existentă 110/20/6 kV Ostrovu Mare aparținând SC Hidroelectrica SA, care se găsește în imediata vecinătate a CHE Portile de Fier II. Terenul pentru stația nouă de 220 kV se află în proprietatea C.N.T.E.E. Transelectrica S.A.”, citim în descrierea licitației.

Contractul se întinde pe 24 de luni, iar ofertele se vor deschide în 16 octombrie, departajarea lor se face în funcție de preț și de garanția acordată lucrărilor.

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania

Hidrocentrala Porțile de Fier 2, ca și Porțile de Fier 1, este rezultatul unei colaborări sârbo – române și este operațională din 1977. Are o capacitate instalată de 250 MW.