Transformarea industriei auto din Germania ar putea duce la pierderea a 186.000 de locuri de muncă până în 2025, din care aproximativ un sfert s-au înregistrat deja, conform unui studiu comandat de Federaţia constructorilor germani de automobile (VDA), transmite agenția Reuters, citată de Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Cele 46.000 de locuri de muncă pierdute deja în perioada 2019 – 2023 au fost în principal ca urmare a tranziţiei la vehiculele electrice (EV), conform studiului realizat de Institutul de cercetare Prognos.

VDA atrage atenţia asupra pierderii competitivităţii Germaniei, cea mai mare piaţă auto europeană, din cauza preţurilor ridicate la electricitate, a ratelor de impozitare şi a sporirii birocraţiei.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

Studiul vine după ce, luni, preşedintele comitetului de întreprindere de la Volkswagen, Daniela Cavallo, a anunţat că Volkswagen intenţionează să închidă cel puţin trei fabrici în Germania şi să reducă producţia la celelalte. De asemenea, planul prevede o reducere cu 10% a tuturor salariilor şi îngheţarea lor în 2025 şi 2026, precum şi transferul în străinătate al mai multor activităţi şi departamente din cadrul grupului, care în prezent sunt amplasate în Germania.

Thomas Schäfer, directorul responsabil pentru marca principală VW, a avertizat: “Nu mai putem continua ca înainte. Nu sunt suficienţi de productivi la uzinele din Germania, şi costurile noastre de fabrică sunt în prezent cu 25% – 50% mai ridicate decât am planificat, ceea ce înseamnă că unităţile din Germania sunt de două ori mai scumpe decât cele ale concurenţei”.

“Adevărul este că avem nevoie de o locaţie competitivă, cu un cadru politici corect, pentru ca să rămână în Germania câţi mai mulţi angajaţi şi cât mai multă valoare adăugată, şi să fie create locuri de muncă”, se arată în raportul VDA dat publicităţii marţi.