Ungaria semnalează că ar putea să nu adopte la timp legile necesare pentru a avea acces la fondurile UE / Rezolvarea problemelor ar putea dura până la vară, în loc să fie gata la termenul limită din aprilie

viktor orban, premier ungar, prim-ministru maghiar, conservator, ungaria, bruxelles, consiliul european Sursa foto: European Council

Negociatorul pentru fonduri europene din Ungaria a semnalat luni o nouă posibilă amânare a accesului la miliarde de euro din fondurile de redresare, afirmând că rezolvarea problemelor rămase cu Bruxelles-ul privind reformele democratice ar putea dura până în vară, scrie Reuters.

Ungaria poate primi de la UE aproximativ 5,8 miliarde de euro sub formă de granturi și alte 9,6 miliarde de euro sub formă de împrumuturi ieftine, dar blocul comunitar a suspendat orice plată până când guvernul naționalist de la Budapesta va implementa reforme pentru a îmbunătăți independența justiției și a combate corupția.

Sâmbătă, un oficial de rang înalt al UE a declarat că Ungaria trebuie să își consolideze independența sistemului judiciar „foarte curând” pentru a avea șanse reale de a obține o parte din cele 15,4 miliarde de euro prevăzute pentru Budapesta din stimulentul de redresare COVID al UE.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Tibor Navracsics, ministrul însărcinat cu negocierea finanțărilor europene, a declarat pentru cotidianul de afaceri Vilaggazdasag că parlamentul Ungariei ar putea aproba următoarea tranșă de reforme judiciare în martie, în urma discuțiilor cu oficialii UE.

„Parlamentul are timp până în martie să adopte legislația privind independența judiciară. Din câte știu, Ministerul Justiției și Comisia Europeană sunt în contact continuu în ceea ce privește conținutul pachetului”, a declarat acesta.