Wizz Air, companie aeriană din regiunea EMEA (Europa, Orientul Mijlociu și Africa), a înființat o nouă bază la Aeroportul Internațional București Băneasa Aurel Vlaicu, a transmis compania printr-un comunicat de presă.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Wizz Air a început operațiunile de bază de pe Aeroportul București Băneasa de la 1 aprilie 2025.

Pe lângă zborurile actuale, compania aeriană va lansa două rute ce leagă București Băneasa către Varșovia în 8 iunie și către Wroclaw în 6 decembrie, având prețuri care pornesc de la 248 de lei.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Aeronava „Airbus A321neo” va opera de astăzi la această bază, iar o altă aeronavă suplimentară va opera de la 1 august la București Otopeni.

Compania aeriană se extinde și va oferi mai multe opțiuni de călătorie cu locuri suplimentare. Aproape 913 mii de locuri au fost adăugate la programul său de vară din 2025 la București, în creștere cu 22% față de aceeași perioadă a anului trecut.

Noua aeronavă care va opera de la București Otopeni va începe să zboare către trei rute noi în vara ce urmează: Gran Canaria, Spania în 17 iunie; Frankfurt Hahn, Germania în 1 august și Friedrichshafen, Germania în 2 august cu prețuri ce încep de la 29,99 de euro.

Compania aeriană va crește frecvența a nouă rute existente, către Dortmund, Memmingen, Stuttgart, Nisa, Basel, Madrid, Malaga, Lyon și Pisa.

„Cu o cotă de piață de 51% în România, suntem nerăbdători să ne extindem rețeaua și să începem să operăm astăzi o nouă bază la Aeroportul București Băneasa. În această vară, suntem mândri să adăugăm aproape 913.000 de locuri suplimentare, determinând o creștere cu 22% a capacității în București față de anul trecut”, spune Mauro Peneda, directorul general al Wizz Air Malta la inaugurarea bazei de la București Băneasa.