Acţiunile europene au încheiat tranzacţiile de marţi în scădere, după datele privind inflația din zona euro

bursa-economie-criza

Acţiunile europene au încheiat tranzacţiile de marţi în scădere, în timp ce participanţii de pe piaţă au evaluat cele mai recente date privind inflaţia din zona euro, transmite CNBC, conform News.ro.

După o sesiune pozitivă de luni, indicele regional Stoxx 600 şi-a reluat declinul de săptămâna trecută.

Indicele paneuropean a închis în scădere cu aproximativ 0,4%. Indicele FTSE 100 din Marea Britanie a scăzut cu 0,6%, Dax din Germania cu 0,7% şi Cac 40 din Franţa cu 0,3%. Indicele IBEX 35 din Spania a condus scăderile, cu un declin de 1,3%.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Cele mai multe sectoare au fost în roşu, cu acţiunile companiilor de asigurări în declin cu 1,6%, în timp ce componenta companiilor de petrol şi gaze a crescut cu 0,55%.

Inflaţia totală din zona euro a încetinit la 2,5% în iunie, a anunţat agenţia de statistică a Uniunii Europene, Eurostat, fiind în conformitate cu aşteptările economiştilor chestionaţi de Reuters.

Cu toate acestea, cifrele urmărite cu atenţie pentru inflaţia de bază şi cea a serviciilor au rămas încăpăţânat de ridicate, menţinându-se la 2,9%, respectiv 4,1%.

Estimările din piaţa financiară sugerează că BCE va reduce ratele cu 0,25 de puncte procentuale de încă două până la sfârşitul anului, potrivit datelor LSEG.