Preşedintele Camerei Deputaţilor, Ciprian Şerban, a declarat luni că printr-iun proiect se va modifica regulamentul astfel încât nu vor mai beneficia de sumă forfetară pentru decontarea chiriei parlamentarii care au proprietăţi în Capitală, până în prezent doar cei care aveau domiciliul în Bucureşti neputând să încaseze aceste sume. El a arătat că sunt 21 de parlamentari din Camera Deputaţilor vizaţi de decizie, care încasau sume pentru chirie, deşi aveau proprietăţi în Capitală. Nu vor mai beneficia de bani pentru chirie nici parlamentarii ai căror soţii au case în Capitală, transmite News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Ciprian Şerban, a declarat că se doreşte îndreptarea unei erori din statutul parlamentarilor, printr-un proiect.

”Dacă până astăzi parlamentarii, deputaţii, senatorii, care aveau domiciliu în Bucureşti, nu beneficiau de această sumă forfetară pentru decontarea chiriei, prin această propunere nu vor beneficia de ea nici parlamentarii care au proprietăţi. Pentru că aici şi a fost problema, înţeleg că unii parlamentari cu proprietăţi în Bucureşti, dar neavând domiciliul în Bucureşti, au încasat această sumă forfetară, pentru decontarea chiriei”, a precizat preşedintele Camerei Deputaţilor.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

El a arătat că, prin proiect, s-a introdus şi soţia, pentru a nu mai fi discuţii.

Ciprian Şerban a precizat că este vorba de 21 de parlamentari din Camera Deputaţilor, care au proprietăţi în Capitală şi beneficiază de această sumă forfetară, pentru decontarea chiriei.

”E o situaţie semnalată de către dumneavoastră, pe care noi o îndreptăm astăzi. Nu este moral, legal este”, a mai arătat preşedintele Camerei.