Salariul directorului STB a crescut de patru ori în ultimii doi ani. În 2023, când a preluat conducerea Societății de Transport București, Daniel Istrate a încasat un venit lunar de circa 3.000 de euro. După măriri succesive, indemnizația acestuia a ajuns, în 2025, la 12.000 de euro pe lună, relatează Buletin de București.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Daniel Istrate a devenit director general al STB în septembrie 2023. Anterior, fusese director al Direcției Tehnice și Investiții din cadrul aceleași societăți. Pe tot parcursul acelui an, din ambele funcții cumulate, a câștigat 181.916 de lei, potrivit declarației sale de avere. Suma a fost echivalentul a peste 3.000 de euro pe lună.

Lucrurile au stat mult mai bine în 2024. Noul director general al STB a obținut un venit total de 542.135 de lei, ceea ce a reprezentat echivalentul lunar al unui salariu de peste 9.000 de euro, conform declarației de avere.

Analize Economedia

Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar

La începutul anului, jurnaliștii de la Defapt.ro dezvăluiau că biroul directorului STB a fost refăcut cu o sumă exorbitantă. Daniel Istrate a comandat lucrări de amenajare interioară pentru „zona biroului managerial” în valoare de 153.000 de euro.

Contractul a fost atribuit firmei Alcoor Smart Group, o societate care a trecut de la activități ale portalurilor web la lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale.